Konvansiyonel Medyanın Çöküşü


Bir önceki yayınımız olan ''Konvansiyonel Medya'nın Sonu'' başlıklı yazımızda; konuyu daha çok.. internet ve yayıncılık teknolojisindeki yeniliklere gelişmelere dayandırarak açıklamıştık.

Az da olsa; sosyal ve toplumsal gelişmelerden bahsettiğimiz bu yazımızdan.. iki ay sonra bu görüşlerimizi perçinleyen ve yerküre çapında etkisini gösteren ''Gezi Parkı'' gelişmesi yaşandı.

Gezi Parkı olayıyla birlikte.. Konvansiyonel medya dediğimiz bu yapının (ekonomik ve siyasi güç odaklarına bağımlı olarak yayın yapan medya) hızla deşifre olmasını ve çatırtı sesleriyle birlikte.. ana omurgasının çöktüğünü izledik.


Bu gelişme o kadar hızlı ve apaçık bir şekilde yaşandı ki; bırakın bizlerin teknik ve sosyal açıklamalarını.. sıradan insanların bile apaçık göreceği bir netlikte ve herkesin gözleri önünde cereyan etti.
Aktif olan bölümü yirmi gün devam eden ve yansımaları sürmekte olan bu sürecin daha ilk günlerinde; insanlar artık doğru ve anlık gelişmeleri, görüntüleri konvansiyonel medyadan değilde.. internet siteleri, sosyal paylaşım siteleri ve elinde bir kamera ve mobil internet bağlantısıyla yayın yapan, kendi muhabir ve ajans kadrosu olmayan medya kaynaklarından alır olmuşlardı.

Ve yine bu gelişmeyle birlikte; Penguen Televizyonculuğu kavramı, oluşan tepkilerden dolayı Taksim'e konvansiyonel televizyon medya yayın araçlarının girememesi, kazara girenlerin yayın yapamayıp ''Gezi Direniş Müzesi'' haline dönüşmeleri ve lisansını aldıkları yabancı yayın ajanslarının yayınlarını sansürlemeleri sonucu; ''sözleşmelerinin feshi'' gibi gelişmeleri yaşadık.

Bu gelişmelerlele birlikte, Konvansiyonel Medya binasındaki çöküşü izlerken.. internet medya habercilik ve görüntü iletiminin, internet televizyonculuğunun (çapul tv - vagus tv.. v.b.), bağımsız gazeteci kaynaklarının, ekonomik güç odaklarıyla bağlantıları olmayan küçük kanalların (Halk TV, Ulusal Kanal, +1 TV.. gibi) yükseldiğine şahit olduk.Artık, medya sahibi olmak bir ayrıcalık ve büyük sermaye sahibi olma mecburiyetinden çıkmış oldu.
Bir webTV ye, internet televizyonuna veya görüntü aktaran muhabir ve yazar destekli haber portalına sahip olmak bile “konvansiyonel medya”ya kafa tutmaya yetiyor !

Ayrıca; günümüz sisteminin politikacıları, yazarları, medya yöneticileride; internet tv, internet medyası gibi teknolojilerin hızından gücünden etkileniyor ve onun güç ve etkinliğini inkar edemiyor.

Yeter ki ilettiğiniz foto ve video taze, yaptığınız haber ve yorum doğru - cesur, vizyonunuz misyonunuz yüreğiniz omurganız; sağlam olsun.