Uydudan internet / Ka Band uydu internet

Genişbant internet erişimi bulunmayan bölgelerde veya ADSL, fiberoptik, kablo internet gibi bağlantılarla internet upload ve download hızından memnun kalmayan kullanıcılara yepyeni bir alternatif olan uydudan genişbant internet çözümü olan uydu internet, Türkiye'de son 6 yıldır kullanılıyor.


Eutelsat ve Yahsat'ın Ka Sat uyduları vasıtası ile, Türkiye'deki tüm bölgeler Ka Band uydu internet hizmeti alabilmektedir. Türksat Uydu işletmesinin 2016 yıl sonunda devreye alınacak 4B uydusunda da Ka Band uydu hizmeti olacak.Ka Sat uydularına erişim için hangi neler gereklidir ?
Ka Sat uydularına erişim için; donanım olarak 74 cm. çaplı küçük bir çanak anten + LNB (Tria) ve bir uydu modem yeterlidir. Bu donanım ürünlerinin yanında bir de; işletmeci firmalardan uydu internet paket aboneliği almak gereklidir. Bu paketi kullanım amacınıza göre çeşitli alternatifler arasından seçebilirsiniz.

Ka Bandı Uydu İnternet Erişimi hızları ne kadardır ?
Ortalama bir Ka band erişim 20 Mbps’e kadar download 6 Mbps’ e kadar da upload imkanı sunar. Ancak profesyonel modem kullanılarak, 50 Mbps download ve 10 Mbps upload hızına çıkabilirsiniz.

Bilgisayar sistemim için herhangi bir donanım veya yazılım gerekli mi?
Ethernet port girişi olan herhangi bir bilgisayar uydu modemine bağlanabilir. Fazladan bir donanım veya yazılıma ihtiyaç yoktur.

Uydu internet sisteminin avantajları nelerdir ?

Ka Sat uyduları vasıtasıyla hizmet verilen uydu internet sisteminin en büyük avantajları; normal karasal bağlantılarda mevcut olan upload hızlarının üstlerine çıkılması ve mobil olarak yapılan internet hizmetlerinde; pratik ve kolay çözümler sunulmasıdır.


Özellikle yayıncılık sektörü gibi, upload hızının yüksek olması gereken (en az 3 Mbps.) işlerde; Ka Band internet bağlantısı ön plana çıkmaktadır.

Ayrıca; karasal internetin mümkün olmadığı ve altyapı kurulumunun masraflı olduğu yerlerde (şantiye, maden işletmesi, kırsal araziler.. v.b.); uydu internet hızlı ve pratik çözümdür.

Canlı yayıncılık uygulamasında kullanılan Ka Band  mobil anten

Uydu internet sisteminiz, bir ağa dahil edilebilir mi ?

Uydudan internet erişim sisteminizde; ev ya da iş ağınızda IP router kullanarak uydu modem vasıtasıyla, kolaylıkla ağınıza dahil edebilirsiniz.

Ka Band internetimiz; Kablosuz ağ ile çalışabilir mi?
Uydu modeminize wi-fi destekli bir ip router takarak wi-fi ağı oluşturabilirsiniz.

Uydu internet bağlantım; kötü hava koşullarından etkilenir mi?
Çok yoğun bir kar veya yağmur yağışında; uydu internetinizin verimi düşebilir ve kopukluklar olabilir. Bu durum.. 120 cm. çaplı uydu anten + profosyonel modem, uplink güç kontrolü uyumlu data kodlama teknikleriyle.. verim artışı sağlanarak, belirli oranlarda önlenebilir.

Uydu internet kullanım paketlerinin fiatları - özellikleri nelerdir ?
Aylık ödemeli ve taahhütsüz olan kullanım paketlerinin; 100 TL civarından başlayıp, kota durumuna göre; 360 TL'ye kadar olan çeşitleri vardır (ortalama fiatlar).

Ayrıca, medya sektöründe ve haber yayıncılık - ajans sektörlerinde kullanılan NewsSpotter ve Beamless adlı paketler vardır.
NewsSpotter paketde; sabit bir band genişliği (ortak bölgesel beam kullanım ortamındaki kapasite ve yoğunluktan bağımsız bant genişliği hizmeti)
Beamless sisteminde de; Ka Band uyduların bölgesel ayak izlerinden (beam) bağımsız olan; yani bölge değişimlerinde hizmetine devam eden hizmet paketi sunulmaktadır.

Kullanmak istediğiniz pozisyon ve iş modelinize göre; bu hizmet paketlerini seçebilirsiniz.

Newsspotter ve Beamless paketleri; öde - kullan şeklindeki, istenilen kapasiteli ve yıl boyunca istediğiniz zamanda kullanımlı hizmet paketleridir.

dip not; 2018 yılı ortalarında bu teknolojideki gelişmeler sonucu bireysel kullanıcı uydu internet download; 50 Mbps. upload; 10 Mbps. kapasitelerine çıkmıştır.

Eutelsat 9'' KaSat Uydusunun kapsama alanları