IP TV Web TV internet televizyonu

* *  Bu Kategorideki; makale, teknik çizim ve yazılar Elk. Müh. Odası tarafından 2016 yılında kitap olarak yayınlandığı için kaldırılmıştır. * *  
Sadece kitapta yer almayan diğer yazılar vardır.

IP TV / Web TV / O.T.T. Teknolojileri ile ilgili uygulama örnekleri, cihaz ayarları ve yeni gelişen sayfaları da; buradaki YouTube sayfasından izleyebilirsiniz.

IP TV; klasik TV yayıncılığının sunduğu hizmetlerden çok daha fazla, daha çeşitli ve yüksek kalitede hizmetlerin izleyiciye ulaştırılmasına imkan vermektedir. Kullanıcının tercihlerine göre çok yüksek sayıda kanal ve içerik izleyiciye ulaştırılabilmektedir.
Klasik yayıncılık ve kablo yayıncılık anlayışı, tüm kanalların eş zamanlı olarak abonenin evine ulaştırılmasına dayanır.

IPTV de ise sadece, aboneler tarafından izlenen kanalların dağıtımı (kişiye özel paket) ve pratik olarak “sınırsız” sayıda kanalın sunulması potansiyeline sahiptir.


IPTV kullanıcıları ne seyretmek istyorlarsa ve ne zaman seyretmek istiyorlarsa seçme özgürlüğüne sahiptir.

Bu; aboneden merkeze, merkezden de aboneye çift yönlü etkileşim (interaktivite) sayesinde mümkündür.


E.M.O. Yayınları Kitap Kapağı
İzlenilen coğrafyada uydu ile alınamıyan Televizyon Kanalları, Kişisel Medya Kanalları, IP TV nin kurulu olduğu bölgeye yönelik tanıtım, kültürel ve turistik aktivite kanalları ve adreslenebilir reklamcılık gibi.

Yerel ağlar üzerinden ve internetten eğitim.


IP TV ; televizyon ve film izlemenin yanında her türlü eğitim için oldukça kullanışlı ve yararlı bir ortam sağlar. Teknik ve görsel eğitim branşlarında görsel olarak avantajlı ve etkili bir sunum getirir.


Üniversite kampusları, okullar, dershaneler gibi eğitim kurumlarının yerel ağlarında ip tv üzerinden eğitim giderek yaygınlaşmaktadır. 


Farklı binalarda bulunan ve aynı dersi görme durumundaki öğrencilerin eğitimi, firmalardaki ürün teknik ve pazarlama eğitimleri .. gibi benzer eğitimler IP TV altyapısı kurulu tesisatlarda kullanılan bir yöntemdir.
IP TV yayın merkez cihazı
Yerel network denilen (LAN) kapalı özel ağdan veya WLAN denilen özel geniş alan ağlarından yapılan televizyon yayınları, video kanalları, tanıtım eğitim reklam içerikleri iptv olarak adlandırılır.

İnternet bulutu üzerinden ( cloud ) aktarılan televizyon yayın teknolojisi de web TV ve OTT (over the top) olarak adlandırılmaktadır.


Yerel IP TV Tesisatı Teknik Şartname Örneği1.1 SİSTEMİN BİLEŞENLERİ

1.2 UYDU ANTENLERİ ve FİBER OPTİK KABLOLAMA

1.3 LOKAL IPTV YAYIN MERKEZİ (Uydu giriş IP çıkış Gateway ve Encoder cihazı)

1.4 IPTV ALICISI (SET-TOP BOX)1.1 GENEL ÖZELLİKLER

1.1.1 İdareye kurulacak lokal IPTV sistemi Uydu-TV yayınlarını, idare bünyesinde bilgisayar, kamera, DVD oynatıcı .. gibi kaynaklardan oluşturulan video görüntülerini, idarenin mevcut Multicasting özellikli Gigabit Ethernet lokal ağı kullanılarak istenilen lokasyonlarda PC bilgisayarlar aracılığıyla monitörlerde veya uzaktan kumandalı IPTV alıcıları aracılığıyla televizyon cihazlarında SD veya HD kalitede izlenmesini sağlayacaktır.


1.1.2 Sistem ileride oluşacak talepler doğrultusunda genişlemeye ve geliştirilmeye açık olacaktır. İlave alınacak yayın merkezi bileşenleri farklı üreticilerin ürünleri olabilecek, televizyon veya iptv cihazlarında herhangi bir marka bağımlılığına veya donanım, yazılımına bağımlı olunmayacaktır.


1.1.3 Sistem üzerinden herhangi bir marka ve herhangi bir işletim sistemine sahip bilgisayar, ücretsiz bir yazılım yardımıyla IPTV yayınlarını izleyebilecektir.


1.1.4 Sistem işletilebilmesi için bir sunucu ve bir yazılım, kullanım, lisans bedeli gerektirmeyecektir.


1.1.5 Lineer TV yayınlarının izlenmesinde kullanılabilecek maksimum bilgisayar ve IPTV set-top-box adedi sadece ağ yapısı ve yük kapasitesi ile sınırlı olacak, sistem tarafından adetsel bir kısıtlama olmayacaktır.


1.2 UYDU ANTENLERİ ve FİBER OPTİK KABLOLAMA

1.2.1 42 Derece Türksat uydusuna yönelik 120cm offset uydu anteni, 13 Derece Eutelsat uydusuna yönelik 120cm offset uydu anteni, 7 Derece Eutelsat (Digitürk için) uydusuna yönelik 120cm offset uydu anteni fiber optik LNBler ile birlikte bina çatısında düz beton zemin üzerine tesis edilecek, 

çelik zırhlı Single Mod fiberoptik kablo ile yayın merkezine gidecek ve yayın merkezinde de fiber konvertör cihazı ile koaksiyel bağlantıya dönüştürülecektir.

1.2.2 3 Uydu girişli multiswitch grubu monte edilecek, tüm koaksiyel bağlantılarda yüksek kaliteli 75 Ohm kablo kullanılacaktır. Kullanılan F-konnektörler kompresyon tipi olacaktır.


1.3 LOKAL IP TV YAYIN MERKEZİ

1.3.1 Toplam 32 adet uydu-tv transponder kapasiteli DVB/IP Gateway sistemi tesis edilecek

1.3.2 Kullanılan DVB/IP Gateway cihazları 4, 8 veya 16 transponder girişli olabilecektir.

1.3.3 DVB/IP Gateway cihazlarının en az 1 adedinin 4 adet Digitürk ve Dsmart uyumlu, Multi-Service kod çözme özellikli CAM modül yuvası bulunacaktır.

1.3.4 DVB/IP Gateway cihazlarının her birinin en az 48 SPTS, 4 MPTS çıkış kapasitesi bulunacak, kontrol portları ve stream portları ayrı ayrı olacak ve cihazların UDP multicasting özelliği bulunacak

1.3.5 Lokal IPTV yayın merkezinde en az 1 adet 4 HDMI girişli IP Encoder cihazı tesis edilecektir. Bu cihazla info kanal, eğitim, tanıtım, özel yayınlar verilebilecektir.

1.3.6 Encoder cihazı 1080p 60 HD dahil tüm SD ve HD yayın formatlarınıı destekleyecek

1.3.7 Cihazların UDP multicasting özelliği bulunacaktır.

1.3.8 DVB/IP Gateway ve HDMI Encoder cihazları müstakil çalışan cihaz yapısında olacak, harici kart takılmış bilgisayar yapısında olmayacaktır.

1.3.9 DVB/IP Gateway ve HDMI Encoder cihazlarına lokal-ağ veya internet üzerinden ulaşılabilecek ve tüm ayarları yapılabilecek, 19” kasa içinde bulunacaklardır.

1.3.10 Yayın merkezi bileşenleri 19-inç kapaksız bir sistem dolabına monte edilecektir. Tüm bileşenlerin ve dolabın sistem odasında idarece hazır edilmiş bulunan topraklama hattına bağlantısı yapılacaktır.


1.4 IPTV ALICISI (SET-TOP BOX)

1.4.1 Uzaktan kumanda, HDMI kablo ve güç kaynağı ile teslim edilecektir.

1.4.2 Full-HD 1080p, 1080i, 720p, 576p, 480p olmak üzere SD ve HD tüm yayın formatlarını destekleyecek

1.4.3 RTP, UDP, RTSP, http, RTMP .. gibi yaygın kullanılan Video akış formatlarını destekleyecektir.

1.4.4 HDMI 1.4 (görüntü/ses) ve S/PDIF arabirimi bulunacak

1.4.5 Medya oynatıcı özelliği olacak, bu amaçla USB arabirimi bulunacak ve USB üzerinden kanal güncellemesi yapılabilecektir.

1.4.6 Dahili IPTV sunucu yazılımı (embedded middleware) bulunacak, bu sayede IPTV sunucusu barındırmayan “Yalın IPTV” sistemlerinde çalışabilme özelliği bulunacak

1.4.7 Altyazı desteği bulunacak


1.4.8 Ağ üzerinden internet bağlantısı ile firmware güncellemesi yapılabilecektir.

OPSİYONLAR

1.5 TAŞINABİLİR IP ENCODER

1.5.1 Ağ (LAN/WAN) üzerinde herhangi bir noktadan sisteme canlı yayın beslenmesinde kullanılacak, taşınabilir yapıda 1 adet HDMI girişli H.264 Encoder cihazı teslim edilecek

1.5.2 Encoder cihazı 1080p 60 HD dahil tüm SD ve HD yayın formatlarını destekleyecektir.

1.5.3 HDMI Encoder cihazına lokal-ağ veya internet üzerinden ulaşılabilecek ve tüm ayarları yapılabilecek.