UHD 4K Televizyon Uydu Internet yayın ve iletim teknolojisi

TRT’nin 2015 yılı başlarında Turksat Uydusu üzerinden 4K çözünürlüklü test yayınına başlaması ile 4K UHD denilen / Ultra High Definetion / çok yüksek çözünürlük terimi de televizyon - internet yayın ve iletim teknoloji terimlerimize yerleşmiş oldu.

4K UHD teknolojisi ekranları sekiz milyon pikselden (4.096 x 2.160) daha fazlasına sahiptir. 720p den 3 kat, 1080p den 2 kat yüksek standarttadır.
4K televizyon teknolojisi


You tube kanalına 1080 * 2 = 2160p yüklenebilmektedir ve saniyede 60 kare olarak geçmekte olan videoları oynatabilmektedir. 
TRT 4K televizyon canlı yayıncılık uygulamasını 2017 yılı sonlarında youtube kanalına da taşıdı.

YouTube canlı televizyon yayın iletiminin yanında bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden de 4K canlı yayın desteği sunuyor. 
Bu teknolojide Türkiye de Türksat Uydusunda 4K test yayını, Netflix videoları, 4K Blu-ray diskleri, 4K oyunlar ve internetten indirilen videolar şeklinde uygulamalar başlamıştır.
Ayrıca Digiturk süper lig beIN SPORTS 4K yayınları da haftada 2 maçı UHD çözünürlükle Eutelsat uydusu üzerinden yayınlamaktadır.

Internet üzerinden 4K yayınları izleyebilmek için en az 25 Mbps. Bant genişliğinde download bağlantısı sağlayabilen internet aboneliği gerekmektedir.
TV yayın sektöründe televizyon kanallarının 4K yayına geçebilmeleri için ekipmanlarını 4K uyumlu ekipmanlarla değiştirmesi uzun zaman alacaktır diye tahmin ediliyor. 
Çünkü stüdyo yayın kaynakları, iletim kabloları, kodlayıcı ve kod çözücü cihazlar (encoder – decoder), uydudaki geniş band kapasite temini ve izleyicilerin settopboxları ve televizyon cihazına kadar olan değişimin yaygınlaşması belirsiz bir süre alacağa benziyor.

İzleyici cephesinden bakıldığında; uydudan 4K TV yayınların izlenebilmesi için 4K televizyon alıcı cihazı haricinde, 4K UHD yayını alabilen uydu alıcı edinmek gerekiyor. 
Internet üzerinden yayın yapılan 4K özellikli yayınları TV ekranında seyredebilmek için de; yine 4K özellikli TV alıcı cihazı ve 4K HEVC (high effiency video codec) özellikli settopboxa sahip olmak gerekiyor.

Özetlersek ! ! 
Uydu yayıncılıktaki 4K içerik kaynaklarına göre . . internet yayıncılık 4K içerik kaynakları çok daha fazla çeşitlilik ve gelişme hızı gösteriyor.
Bu durumda 4K UHD özellikli televizyon cihazı olanların internet üzerinden (download kota sınır sorunları yoksa) her türlü yayın akışını izleme aracı olan 4K özellikli SetTopBox (decoder) alarak 'çok yüksek çözünürlüklü' içerik izlemeleri daha mâkul ve mantıklı olacak diye düşünüyorum.

Bir sonraki dönemde gelmek için sırasını beklemekte olan 8K sistemi; 
4K dan bir sonraki görüntü standardı ve pikselleri yine ikiye katlayıp 32 milyona çıkarıyor. 
Beş yıl sonrası yaygınlaşması beklenen bu teknoloji şimdilik fuar, gösteri, etkinlik video wall ekranları ve sinemalar gibi çok büyük boyutlu izleme ortamlarında kullanılabilir olarak görülüyor.

4K settopbox cihazı arka panel görüntü


4K UHD yayın standartlarında bir TV kanal ölçüm değerleri

Dektec PCI kart ile PC tarafından alınan TRT 4K yayının; Yine Dektec Stream Expert programı vasıtası ile tüm değerleri ölçülen ve anliz edilen ekran görüntü alıntısı

4K Ultra HD televizyon görüntüsünün diğer TV ekran çözünürlük oranı

SD / HD / Full HD / Ultra HD TV yayın çözünürlüklerinin karşılaştırılması.