Hotel IPTV sistemleri.

Hotel IPTV sisteminde TV yayınları, geleneksel merkezi uydu sistemlerinde olduğu gibi, çanak antenler ile alınır.
Ancak yayınları bir noktadan koaksiyel kablolarla odalara dağıtılmak yerine
Gateway adı verilen Uydu yayın kanallarını - IP TV kanallarına çeviren cihazlar ile her kanala bir IP adresi verilerek otelin yerel network ağına yayın yapılır.
Müşteriler odalarında bulunan TV alıcılarına bağlı SetTopBox lar sayesinde televizyonlarından yerel ağda yayınlanan yüksek çözünürlüklü televizyon kanallarına ulaşırlar.

Hotel IPTV sistemleri; sırasıyla; Gateway adı verilen Uydu yayınları IP formatına çeviren cihaz, otele yapılmış olan bir multicast özellikli yerel network ve uç noktalarda SetTopBox lardan oluşan bir sistemdir

Hotel yerel network tesisatında ethernet kablolarının dağıtıldığı switch sistemi IGMP özellikli (akıllı switch) kullanılmalı ve  Multicast denilen bir noktadan çok noktaya dağıtım sistemi şeklinde yapılandırılmalıdır.

Hotel IP TV tesisatı blok şeması


Hotel iptv sistemleri sizlere; diğer merkezi uydu yayın tesisatlarından farklı olarak

- Limitsiz sayıda SD ve HD (yüksek çözünürlüklü) uydu - yerel - kablo televizyon yayını.
Kanal sayısı sistem odasındaki IP TV merkezine konulan Uydu giriş / IP çıkış Gateway cihazı uydu paket (transponder) sayısı ile orantılıdır.

- Yerel networkün herhangi bir noktasından veya uzaktan internet üzerinden web arayüzü ile erişim yoluyla sistem kontrolu, uydu TV kanal güncelleme, ekleme, değiştirme olanakları sunar.

- Her türlü internet seçeneklerine hotel odalarındaki televizyon üzerinden bağlanabilme.
( Otel IP TV tesisatındaki televizyon cihazlarına bağlanan Settopboxlarda internete ulaşım ve internet medyaları ile ilgili çok geniş olanaklar vardır )

- Otel bilgisayarınızda oluşturduğunuz hotel tanıtım ve bilgilendirme power point sunumlarını, hotel info görüntülerinizi, kodlu yayın yapan dijital platformların özel yayınlarını, dvd cihazı veya blueray vasıtasıyla oynatılan filmleri de encoder cihazı ile televizyon kanalları ile birlikte hotel televizyonlarınızda izletebilirsiniz.
Ayrıca bu sistem ile; otel salonları veya toplantı odalarından herhangi birinde yapılan bir seminer, kurs, toplantı . . gibi etkinliğin
istenilen herhangi medya aracı, kurum sayfası veya belirlenen alıcılara internet üzerinden iletilmesi mümkündür.

Dijital yayıncılık sektöründe Digital - Signage denilen teknolojiye de, Hotel ip tv tesisatı ile birlikte ulaşmış olursunuz.
Ortak kullanım yerlerindeki televizyon ekranlarına istenilen bir içeriği, sunumu, reklamı yayınlayabilirsiniz.
Yerel network veya internet ile uzaktan bu noktalara erişerek yayını değiştirebilir, sonlandırabilir, başlatabilir, canlı yayın veya tv yayın akışına geçebilirsiniz.
Settopbox ve dekoder diye adlandırdığımız iptv alıcı cihazlardaki uzak erişim teknolojileri sizlere bu imkanı sağlamaktadır.

- Yerel Network üzerinden IPTV tekniği, geleneksel coaxiel kablolara göre, dağıtım şebekesi üzerinden çok daha fazla veri akışına izin verir. Coaxiel kablo şebekesinin sınırlı olanakları dolayısı ile elde edemediğiniz çok sayıda HD kanal, 4K videoları gibi teknolojilere ulaşabilirsiniz.
IP kamera güvenlik sistemlerindeki gerekli gördüğünüz lokasyonları da (hotel havuz görüntüsü, eğlence - animasyon, etkinlikleri) aynı sistem ile iptv tesisatına dahil edebilirsiniz.

- Gerekli gördüğünüz bir iş modeli ise; Oteldeki bir bilgisayara sistem ile verilen ücretsiz açık kaynak kodlu Settopbox yönetim ve kanal yönetim programı kurarak müşteri profillerine göre kanal ve içerik paketleri oluşturabilir, settopbox lar üzerinden kişiye özel dil, kanal listesi ve televizyon kanalları içerik yönetimi yapabilirsiniz.
Böylelikle  hoteldeki müşterilere özel kanalları izleterek Pay TV denilen ücretli kanal sistemi de kurabilirsiniz.
IP no.ları ve ID numaraları vasıtası ile her biri farklı bir noktada olan settopboxlara; mesaj yollayabilir, uyarıda bulunabilir, altyazı - text iletebilirsiniz.

Grup encoder cihazları vasıtasıyla da; televizyon kanalları üzerinde Logo üretebilir, kayan yazılar gösterebilir ve ekranlarda ürettiğiniz QR kod yönlendirmesiyle çeşitli imkanlar sunabilirsiniz.

Hotel iptv olarak adlandırılan bu sistemler, aynı şekilde hastane, kampus, rezidans, spor salonu, stadyum, AVM gibi toplu / ticari yerleşim binalarının yerel ağlarında da uygulanabilir.

IP TV Headend - IGMP Switch - Settopbox


Büyük çaplı global Hotel gruplarının kendi bünyelerinde kullanmak için özel yazılım ve donanımlı, server sistemli, hotel yönetim sistemi (P.M.S.) ile paralel çalışan hotel iptv çözümleri
otelin yerel network şebekesine yönelik yüksek data akışı yüklediği ve otel PMS sistemiyle koordine olarak bir dizi aplikasyon, lisans ücretleri gerektirdiği için orta ve küçük ölçekli Hotel ip tv sistemleri için uygun değildir.

Mevcut sistemde kullanılan Hotel PMS yazılımı ( Fidelio - Opera - AmonRa  .. v.s. ) ile ip tv yönetim yazılımlarının aplikasyon senkronizasyonlarını yapmak için gerekli olan çalışmalar, ip tv yazılımının barındırılması için gereken server donanımı, yazılım, kullanıcı lisansları gibi extra masraflar ile global zincir hoteller için düşünülen bu sistem, küçük ve orta sınıftaki oteller için ağır bir ekonomik yük getirmektedir.

Bu şekilde yapılan; yerel network şebekesine ağır bir data yükü bindiren ve gereksiz mâli yük oluşturan tesisat yerine yalın IP TV dediğimiz;

- Uydu TV yayınlarını IP formatına çeviren bir gateway +  grup encoder

- Multicast olarak çalışan network swich ve blendajlı ethernet kablosundan oluşan network

- Televizyonların yanına veya arkasına konulan settopboxlar ile gerçekleştirilen yalın hotel iptv tesisatı ile,
esas amaç olan, çok sayıda, çok dilli  HD kalitesinde televizyon kanalı izlemek ve hotel olanakları tanıtımı, reklam, aktivasyon  kanallarını otel müşterilerine sunmak kolay, güvenli ve çok daha ekonomik olmaktadır.

Yalın IP TV diye tanımladığımız bu teknoloji aynı şekilde kurumsal firma binalarında, üniversite kampuslarında, havaalanı spor salonları stadyumlar ve avm gibi ticari binalarda yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır.