IPTV / OTT Portal Kurulum ve işletmeciliği

Gün geçtikçe artan internet kullanımı, internet bağlantılı cihazların yaygınlaşması, artan bağlantı hızları ve beraberinde gelen teknolojik gelişmeler ile; internet üzerinden canlı televizyon yayıncılık ve video iletimi yeni bir sektör oluşturmuştur.

Bu yazıda; yeni oluşan bu sektörün bir uygulaması olan iptv - ott platformu kurulumu ve işletmeciliği ile ilgili teknik konular incelenecektir.


IPTV OTT Portal işletmeciliği; günümüzün gelişen ihtiyaçlarıyla Türkiye'de yerleşik olarak yaşayan yabancılara ve Avrupa Ülkelerinde yoğun olarak yaşamakta olan Türk Toplumlarına (Almanya, Avusturya, Belçika, Hollanda, Fransa.. gibi yerlerde) kendi dillerinde yayın yapan televizyon kanallarını anlık olarak izletebilmek amacıyla gelişmektedir.

Smart Televizyon üreticileri, internet servis sağlayıcıları, data center firmaları ve medya içerik üretici firmalar da; bu yöntemle televizyon kanalı, video yayınlarını, filmlerini, radyolarını internet üzerinden iletmek dağıtmak için ott portalına geçmektedir. (örnek olarak; NetFlix, YouTube, BlueTV, TV+  gibi)

Aynı zamanda çoklu tv - radyo kanallarına sahip medya kuruluşları; bu yöntemle yayın içeriklerini internet üzerinden yayınlayarak dünya çapında yayınlarını iletebilmek ve daha fazla izlenebilmek amacı ile IP TV - OTT portalları kurmaktadırlar.

IPTV / OTT merkezi ve izleme cihazları blok şeması

OTT platformları dünya genelinde erişilen internet bulutu / cloud üzerinde çalışan bir teknoloji, 
IP TV Platformu da; bölgesel ve özel bir altyapı şebekesi üzerinde çalışan ( WAN - LAN )  sistemlerdir.

Gateway denilen uydu giriş - ip çıkış cihazları ile; uydulardan, yerel yayıncı kuruluşlardan, kablo tv den, karasal yayınlardan gelen televizyon kanallarının ip formatına çevrilmesi ile tüm yayın kaynakları bir ip linki haline getirilir.

Bu yayınlar literatürde S.P.T.S. (single program transport stream) olarak adlandırılır.
Her TV kanalına bir IP no.su verilerek bu kanallar uydulardaki orjinal görüntü ve ses çözünürlüğü ile ip formatına çevrilir.
Uydu Giriş / DBV-S/S2 . .  IP Çıkış cihazın Web kontrol arayüzü


Ip linki haline dönüştürülen televizyon yayınları bölgesel bir network sistemine ( LAN / yerel network ) switch vasıtasıyla iletilir.

TV yayınları internet üzerinden yayın yapılacaksa; transcoding adı verilen bant genişliği düzenlemesi işleminden geçirilir. 
Portaldan verilecek TV yayınları standart bir bant genişliği ve ekran çözünürlüğü şeklinde transcoding işleminden geçerek public ip denilen; internet bulutu üzerinden yayınlanacak hale getirilir.

Transcoding işlemi Gateway + Transcoder tipi birleşik cihazlarla yapıldığı gibi, ayrı bir transcoding sistemi ile veya CDN firmalarından hizmet olarak da talep edilebilir.

Yapılan TV Video portalı settopbox cihazları ile ücretli / abonelikli değilde; 
PC Laptop Smart TV, Smart Tlf gibi cihazlardan serbest olarak seyredilecek şeklinde bir iş modeli oluşturulursa buu teknolojiye de web TV adı verilir.

Alttaki resimde;  internet TV Portalının, SetTopBox cihazında alınan ana menusu görülmektedir.
OTT portal settopbox ana ekran görüntüsü

Üreticilerin oluşturduğu ve genellikle Settopboxlar ile birlikte verilen portal yazılımları serverınıza yüklenerek; uydu TV kanalları, video - film yayınları, web browser, uydu radyoları, hava durumu, doviz fiatları v.s. gibi web bağlantıları, oyunlar bu portal ile kullanıcıya sunulmaktadır.

Televizyon / radyo / Vod. kaynaklarına ilave olarak çeşitli yayın kaynaklarındaki HDMI girişleri girerek bu yayınları da ip formatlı hale getirerek info kanal, canlı etkinlik kanalı, tanıtım kanalı, güvenlik kamera yol izlemesi gibi size özel içerikler verebilirsiniz.
Bu tür içerikleri; HDMI giriş / AV Giriş / SD- SDI giriş .. IP çıkış Grup Encoder cihazları ile elde edebilirsiniz.
Uygulamamızdaki IPTV - OTT Portal projesi 5 ana üründen oluşmaktadır.

1 - TV yayınlarını uydu - kablo veya çeşitli kaynaklardan alarak; ip formatına çeviren Gateway. (Uydu anten giriş - Ethernet bağlantısı ile data çıkış dönüştürücü)

2 - Çeşitli video kaynaklarından giren yayınları (hdmi, av, composit, sdi) ip çıkış haline getiren Grup Encoder.

3 - IPTV - OTT Portal kanal ve abone bilgilerini barındıran yönetim yazılımının bulunduğu server.

4 - Film video içeriklerinin barındırıldığı ve yüksek kapasiteli storage özelliği olan V.O.D. server.

5 - Oluşturulan TV yayınları, VOD yayınları ve diğer içeriklerin uç noktalardaki abonelere (client) televizyon cihazına irtibatlandırılarak izletileceği SetTopBox.

Platformu yerel network / LAN üzerinde çalıştıracaksanız; internet bağlantısına ve CDN firmasına ihtiyaç yoktur.


Üstteki resimde de; çeşitli kaynaklardan alınıp iptv veya ott platformu haline getirilen Portalın Televizyon kanal liste menusu görülmektedir.


Portalınızın yazılımında yöneticilerin düzenleme ve güncelleme yapabileceği bir yönetim panelide olduğu için, bu portalı yerel network sisteminizin herhangi bir noktasından veya uzak erişimle internet üzerinden web arayüzü ile girerek kontrol edebilir, düzenleyebilir ve güncelleyebilirsiniz.

İzleyicileri gruplandırabilir, ülke /dil / tema / yaş / yetki durumuna göre çeşitli gruplardaki yayınları belirlediğiniz gruplara verebilirsiniz.

Günümüzde gittikçe artan HD televizyon kanal yayınlarının bu sistem ile daha fazla sayıda izlemek mümkündür. Çanak anten, koaksiel kablolar, HD özellikli uydu alıcı gerektiren klasik uydu yayınları izleme sistemlerine göre daha zahmetsiz, ekonomik ve pratik bir çözümdür.

Oluşturulan OTT Platformuyla; izleyici kitlenize SetTopBox satışı yaparak portalınıza abone yapabilir, yönetici panelinden sizin tarafınızdan satılarak MAC ID no.ları aktif edilen SetTopBoxlarda istediğiniz abonelerin ip tv / ott portalınızı izlemesini sağlayabilirsiniz.

SetTopBox ların HDMI çıkışları ve AV çıkışları ( composite / analog ) olduğu için; her türlü televizyon cihazı ve modeliyle izlenebilinen bir portal oluşturabilirsiniz.

Böylelikle hedef izleyici kitlenizin herhangi bir çanak anten takımı, uydu alıcısı, çatılardan televizyon cihazına kadar inen kablo bağlantıları olmadan TV - Video yayınlarına erişmesine, normal bir televizyon alıcısının smart TV özelliklerine sahip özelliklere ulaşmasını sağlamış olursunuz.


settopbox cihazı arka bağlantıları


Uygulamada kullanılan ürünler;

Protel Eln. firma ip tv ürün atölyesi / Blankom Gateway, server ve settopbox cihazları.