HEVC / Yüksek Verimli Video Kodlama Uygulaması

'' High efficiency video coding '' terimlerinin baş harflerinden oluşan ve Türkçe
anlamı '' Yüksek verimli görüntü kodlama '' olarak adlandırılan HEVC teknolojisi; kısaca; H.264 sıkıştırma sistemine göre daha fazla sıkıştıran ve daha az bant genişliği kullanılan yeni kodlama teknolojisidir.

Televizyon yayıncılık ve iletim teknolojisinde dünya genelinde gittikçe önemli sayıda ip tv, ott, web TV, internet televizyonu .. gibi uygulamaların kullanılması, Türksat uydusundan Ultra HD / 4K test yayınlarının başlaması ve Türkiye'de de son olarak Karasal Sayısal yayınların HEVC teknolojisi ile iletilme kararı alınması ile; bu teknoloji ülkemizde ön plana çıkmış oldu.


IP formatlı televizyon yayın akışlarında data akış yolu olarak kullanılan internet bulutu - data center - kullanıcı TV yayıncısı trafiğinde kuruluşlara daha ekonomik işletme gideri sunması da; HEVC encoder - decoder kullanımını güncel hale getirdi.

Bu yazımın konusu da; HEVC sıkıştırma yöntemli canlı televizyon yayın akışı iletimi ve izlenmesi uygulaması oldu.

Alttaki resimde HEVC sıkıştırma tekniği kullanan bir Encoder cihazının web arayüzü kontrol paneli görülmektedir.

Aşağıdaki resimde; h 265 encoder cihazıyla encode edilerek ip formatına dönüştürülen televizyon yayın akışının bilgisayarlardaki free program olan VLC Player ile izlenen görüntüsü vardır.Alttaki resimde de; HEVC sistemiyle streaming yapılmakta olan bir canlı TV kanal yayınının Dektec stream expert program yüklü PCIe kartı ile çözümlenen değerleri bilgisayar ekranında görülmektedir.Alttaki ekran alıntısında; HEVC sistemiyle kodlanarak iletilmekte olan televizyon kanalı yayın akışının Dektec DTA-2160 kartı ip portundan girilerek görülen yayın akış değerleri, akış grafiği ve hata çözümlemeleri vardır.

HEVC encoder cihazı kullanarak yaptığımız canlı televizyon yayın akışı iletiminde görülen sonuç;
benzer kalitede bir tv yayın akış iletiminde Mpeg.4 sistemine göre % 35 - % 40 arası, Mpeg.2 sistemine göre de; % 70 - % 75 arası data akış trafiği tasarrufu sağlamış olmasıdır.

Daha önceki Mpeg-2 - Mpeg-4 kodlama tekniklerine göre ortaya çıkan bu verim artışı; televizyon canlı yayın iletimi, video yayın iletimi ( streaming ), televizyon - video içeriklerinin barındırılması ( storage ) uygulamalarında HEVC özellikli cihazları ön plana çıkarmıştır.

Televizyon yayıncılık sektöründe yüksek verim (aynı kaliteyi daha az bir band genişliği ile iletme) teknolojisinin en büyük değişimlerinden biri de; uydu, kablo, karasal, IPTV, OTT platformları üzerinde daha fazla kanal iletme - yayınlama olanağı getirmesi olacaktır.

Not: Bu uygulama ve ölçümlerde Irenis h.265 Encoder - Irenis 6500 SetTopBox - Dektec DTA 2160 PCIe kart - Dektec Stream Expert yazılım kullanılmıştır.

8 Nisan 2016

Konu ile ilgili diğer linkler
Encoder Kullanım YouTube Videosu