internet televizyonu Web TV Uygulaması

Internet üzerinden görüntü nakli teknolojilerindeki yenilikler ve internet bağlantılarının tüm dünya genelinde yaygınlaşması gibi gelişmeler sayesinde; kurumların, firmaların, markaların, medya girişimcilerinin, sivil toplum kuruluşu ve belediyeler gibi kurumların kendi televizyon kanallarını kurup internet üzerinden yayıncılık yapmaları artık çok daha kolay ve ekonomik hale geldi.İnternet bulutu dediğimiz dünya çapındaki ağ üzerinden yapılan bu tür televizyon yayıncılığı internet televizyonu veya web TV olarak adlandırılmaktadır.

Aralarındaki fark; internet televizyon yayının daha yüksek çözünürlüklü ve büyük ekran televizyon alıcılarına uygun olması, web TV nin daha çok bilgisayar ekranında ve mobil cihazlarda seyredilebilir nitelikte daha düşük çözünürlükte bir televizyon yayını olmasıdır.

Internet televizyonu veya web TV kanalı kurmak için gerekli olan bileşenler şunlardır.
  1. Herhangi bir kamera ile içerik olarak ürettiğiniz canlı yayını IP standartına dönüştüren Encoder cihazı.
  2. Bu yayının yapıldığı yerde yayını internete upload edecek (yükleyecek) en az 2 Mbps. upload değerinde internet bağlantısı.
  3. İnternet üzerinden gönderdiğiniz canlı yayın, video gibi içerikleri işleyerek, her türlü alıcı cihaz ile uyumlu olarak seyredilecek bir formata dönüştüren ve yayınlarınızın aynı anda yüzlerce ( veya binlerce) cihaz tarafından izlenmesi altyapısını (bandgenişliğini) sağlayan CDN - content delivery network (içerik dağıtım ağı) hizmeti.
Encoder cihazların temel işlevi, canlı yayın olarak bağladığınız aygıtlarından aldığınız ( kamera  bilgisayar çıkışı – yayın masası – mixer .. gibi ) yayınları ip formatına dönüştürüp, içerik dağıtım platformuna ulaştırmaktır.İçeriklerinize yayın hizmeti sağlayan platform hizmetinin genel özellikleri şunlardır.


İçerik dağıtım platformu; gönderdiğiniz video, canlı yayın görüntüleriniz, kamera görüntüleriniz, internet televizyon kanalınız gibi yayınları cihazlara uygun formatlı hale getirerek dünya çapındaki internet ağından izlenebilmesini sağlayan bir yazılım ve server hizmet paketidir.

Video, canlı yayın, güvenlik kamerası gibi içeriklerinizi ister SD (720×576) ister Full HD (1920×1080p) gibi çok çeşitli ekran boyutları ve cihazlara uygun özellikli yayın olarak gönderebilirsiniz,
iOS ( iPhone, iPAD ) ve Android desteği ile yayınlarınıza herkesin erişmesini sağlayabilirsiniz,
Online çalışan istatistik paneli ile yayınların anlık kaç kişi tarafından izlendiği ve toplam yapılan trafik akışlarını anlık ve herhangi bir zamanda raporlu – detaylı olarak analiz edebilirsiniz.

Videolarınızı ve canlı yayınlarınızı adreslerini kopyalayarak kendi internet sitenizden, sosyal medya platformlarınızdan da yayınlayabilirsiniz.
Video Player teknolojisi ile videolarınızı, canlı yayınlarınızı sıraya koyarak, zamanlayarak veya aralarına reklam – sunum gibi içerikler ekleyerek bir televizyon kanalı yayın akışı (playlist) gibi kesintisiz olarak sunabilirsiniz.

Siz videonuzu HD kalitesinde yükledikten sonra size orjinal format dahil bütün alt formatlar da transcoding yapılarak sunulur. Ziyaretçileriniz videolarınızı istedikleri noktadan başlatarak izleyebilirler !
IP kameralarınızın görüntüsünü direk olarak platforma iletebilirsiniz.
DVR özelliği ile canlı yayınlarınızı izleyicilerin öne almasını, kaydını sağlayabilirsiniz.

CDN hizmetini aylık olarak ödeyebilirsiniz.
Örnek olarak; 50 € basic, 200 € profesyonel, 350 € enterprise gibi aylık ön ödemeli medya portalı paketlerinden birini tercih edebilirsiniz.
HDMI girişli ekonomik  bir encoder cihazı da yaklaşık 299 € civarındadır.

(bu işle ilgilenenlerin öncelikle öğrenmek istedikleri bilgi; yaklaşık fiyatlar olduğu için ortalama fiyat bilgisi verilmiştir )

Yayınlarınızın internete bağlı her türlü cihazla izlenebilmesinin yanında, büyük ekran televizyon alıcılarıyla da izlenebilmesi mümkündür.
Bunun için herhangi bir televizyonda ip giriş – HDMI çıkış settopbox kullanılır. Kaliteli bir settopbox 125 € fiat civarındadır.
Settopbox cihazı (decoder) ; encoder işleminin tersini yaparak, internet üzerinden ip olarak gelen yayını Televizyon cihazına adapte ederek ses ve görüntüye dönüştürür.

Altta; bahsettiğimiz bu tür bir hizmetin küçük ölçekli ve basit olarak uygulanmış bir örneğini görmektesiniz.Web TV, internet Televizyonu ve O.T.T. diye adlandırılan internet üzerinden televizyon / video yayıncılık platformu konularıyla ilgili etiketi Web TV linkinde toplu olarak bulabilirsiniz.

Kamera görüntülerinizi, mixer - yayın masası gibi cihazlarınızın çıkış görüntülerini encoder vasıtası ile Facebook, Youtube, Vimeo, Web TV gibi platformlardan da canlı yayıncılıkta ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Böylelikle; web TV nizin yayınlarını, aynı anda encoder vasıtası ile sosyal medya portallarından da izleyicilere anlık canlı TV yayını olarak ulaştırmış olursunuz.