Mikrokozmos Beyin Zihin Bilinç

Altmışlı yıllarda yaşadığımız çocukluk dönemimizde; radyo, gazete ve dergilerden Ruslarla Amerikalıların uzay yarışlarını takip ederdik.
Rusların ilk uyduyu, ilk canlıyı (köpek Laika), ilk insanı ( Yuri Gagarin ) ve ilk kadın kozmonotu uzaya göndermesiyle uzay yarışında öne geçmesini, bir süre sonra Amerikalıların Apollo projesi dengelemişti ve Apollo 11 ile Ay yüzeyine ilk insanın ayak basmasıyla da Amerikalılar uzay yarışında bir adım öne geçmişlerdi.

Özellikle okumayı yeni öğrendiğim dönemde ilk okuduğum kitaplardan biri olan Jules Verne’in Aya Seyahat kitabındaki fantâzisinin, hikayeyi okuduktan birkaç yıl sonra gerçekleşmesini televizyon ekranından izleyen biri olarak, hayaller ve düşüncelerin gerçeğe dönüşmesi teorisi küçük yaşlarda aklıma yatan bir kavram oldu.

Gençlik döneminde Apollo projesindeki yüksek maliyetler, son 20 yılın sadece ABD için maliyetinin 90 trilyon dolar tutması, astronot ölümleriyle sonuçlanan kazalar ve de seksenli yılların başlarında Sovyetlerin büyük imparatorluklarını tasfiye edip Rusya Cumhuriyetine dönüşerek ve küçülerek pozisyon almasıyla uzay yarışları da heyecanını kaybederek önemsizleşti.

Olgunluk dönemimizde bu yarış bitmiş Uzay mekiği ve MIR projeleriyle bu teknolojide gelişmiş ülkelerin işbirliği ile gerçekleştirdikleri daha mütevazi, ortak uluslararası projeler bu yarışın yerini almıştı.

İkibinli yılların başlangıcında bilim insanları tarafından uzay yarışları ve daha uzak gezegenlere erişme çabalarından daha önemli, gizemli ve üstü çok daha örtülü olan bir sırrın farkına varıldı !
İnsan beyni, beynin yarattığı zihin ve bunların oluşturduğu bilinç nedir, nasıl çalışır ?

Makro evrenin holografik olarak benzer çalışma özelliklerini gösteren insan beyni, beyinle birlikte oluşan insan bilinci, bu bilincin çalışma mekanizması hakkındaki bilinmezler daha ön plana çıkarak araştırılmaya, keşfedilmeye değer bulundu.
2013 yılını Obama yönetimi birleşik devletler için Beyin Yılı olarak kabul ederek bu alandaki araştırma, donanım ve yazılım projelerine büyük kaynaklar aktardı ve konuyla ilgili 6 üniversitenin oluşturduğu araştırma merkezi yapılandırıldı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/obama-dan-beyin-projesi-22954043

Aynı yılda Avrupa birliği finansörlüğünde aynı amaçla 19 Avrupa ülkesine yayılmış kurumlardan 100 den fazla bilim adamı biraraya gelerek; Human Brain Projekt (insan beyni projesi) adıyla çalışmalara başladılar.
Artık sonsuz ve sınırsız olarak tanımlanan evrenin uzak köşelerine kadar giderek oraları görme bilme gibi sonu gelmeyecek çabalar ve bütçeler daha çok insan beyni ve onun oluşturduğu zihinsel aktivitenin bilinmesine yönlendirildi.
Beynin ve bilincin sırlarına daha fazla erişerek makro evrenin minik bir holografik teknikte özelliklere sahip beyin ve bilincin sırları çözülerek, evrensel sırların çözümlenmesi yönünde karar alındı.

Bu kararla birlikte dünya çapında konuyla ilgili kurumlarda oluşturulan projeler birkaç yıl içinde filiz vermeye ve alttaki linklerden izleyebileceğiniz gelişmeler ortaya çıkmaya başladı.

https://www.ted.com/talks/sebastian_seung?language=tr
https://www.ted.com/talks/henry_markram_supercomputing_the_brain_s_secrets

( videoların Türkçe altyazıları vardır )

Konuyla paralel olan yapay zeka, genom, yapay sinir ağları ve nöron görevi yapan nano robot teknolojilerinde de bu tarihlerden itibaren dünya çapında büyük ilerlemeler kaydediliyor.
İnsan beynini ve bilinci fiziksel ve matematiksel olarak simule eden teknolojiler, yazılımlar / nöro zihin, connectome, öğrenen akıllı makinalar adlandırmalarıyla yeni bir bilim ve teknoloji dalı oluşturdu.
Tersine mühendislik denilen ' beyin ve bilincin şimdilik çözümlenen çalışma sistemine benzeyen yapay nöronlar, nöronları tetikleyen ve anlam kazandıran yapay snaps bağlantıları üretilerek,
yapay beyin ağlarından oluşan ' zihne benzeyen öğrenme ve karar verme yetenekleri olan özel ağlar gerçekleştirilmeye başlandı.


Tabiidir ki bu yeni projeler ve teknolojilerin ortaya çıkması medya, film, kitap ve gelecek dünyası olarak adlandırılan (fütürizm) alanlarına da kısa zamanda yansıyarak
yapay zeka, insan robot, arttırılmış gerçekçilik, makinaların insanları ve dünyayı yönetmesi, biyoteknoloji gibi konularda da birçok dizi, film, kitap ve videoların üretilmesine önayak oldu.