Uydu Televizyon Kanal DVB / IP Dönüşümü ve Transcoding Uygulaması

Son dönemlerde televizyon yayıncılık kuruluşlarının iletim ortamlarından bir alternatifi de; bölge - uydu izdüşümü gibi sınırlamaları aşan bir yöntem olan uydu televizyon kanallarının IP formatı ile izleyiciye ulaştırılması yöntemi oldu.

Bu projedeki uygulama örneğinde olduğu gibi; Türksat Uydusu'ndan alınan 128 adet Anadolu kanalı; Hollanda data centerında uydudan alınarak önce IP formatına ( DVB - IP dönüşüm ), daha sonra da internet bulutu üzerinde yayınlanacak şekilde O.T.T platform şartlarına ( transcoding / scaling işlemi ) dönüştürüldü.


Alttaki uygulama şemasında bu projenin blok diyagramı görülmektedir.Türksat Uydusu'nda çeşitli transponderlere (uydu tv kanal yayın paketi) dağılmış olan bu kanallar, herbiri 8 transponder girişi olan Gateway cihazları ( DVB giriş - IP çıkış ) ile önce IP formatlı yayın haline getirildi.
Her bir kanala bir IP numarası verilmesi yöntemi olan S.P.T.S. yöntemi ile ( single program transport stream ) toplam yayın havuzundan 128 TV kanal çıkışı alındı.

Alttaki resimde 4 adet kullanılan DVB/IP Gateway arka görüntüsü vardır.
Bu cihazların temel görevi, herhangi bir televizyon yayın uydusundan gelen uydu frekanslı / DVB-S/S2 / yayınları işleyerek anlık olarak udp, rtp ip kılıflı data haline getirmektir.Canlı televizyon akışının ( streaming ) elde edildiği bu işaret ortalama 3 ile 15 Mbps. bant genişliğinde olduğu için; internet bulutu üzerinden iletimi çok ağır bir data akış trafiği getireceğinden, 
kanallar transcoding server vasıtası ile ( bant genişliği ve ekran boyut standartı uygunluk sunucusu ) internet üzerinden iletilecek hale getirildi.

Alttaki resimde de; transcoding / scaling server işleminin web arayüz görüntüsü vardır.Yurt dışı data center internet ana omurgası üzerindeki geniş bant data çıkış hattı vasıtası ile OTT ( over the top tv ) platformu haline gelen bu kanallar; Avrupa - Asya - Ortadoğu bölgesel dağıtım noktaları serverları vasıtası ile büyük bir coğrafyada IP Giriş - HDMI televizyon çıkış settopboxları ile izlenebilir hale getirilmiş oldu.
Pop IP olarak adlandırılan internet bulutu üzerinden server ile alınabilecek formata getirilen bu kanallar, çeşitli ülkelerde faaliyet gösteren OTT / IP TV portallarında kullanılabilir hale geldi.
IPTV Headend, O.T.T. Platformu konuları ile ilgili diğer yazı baştaki linktedir.