TV Yayıncılık Teknolojilerindeki Yeni Çözümler.

TV yayıncılık teknolojisindeki; MPEG4 / H.264 kodlama cihazları (encoder) ürünleri genellikle üç türlü olmaktadır.

1. Analog giriş, IP çıkışlı model (SD kodlayabiliyor).

2. HDMI veya analog giriş, IP çıkışlı model (SD veya HD kodlayabiliyor).

3. SDI veya analog giriş, IP çıkışlı model (SD veya HD kodlayabiliyor).


IP TV Yayıncılık cihazlarının ortak özellikleri;

• IP çıkışı sayesinde doğrudan metroethernet veya internet modemine bağlanabilir.

• Girişi kameraya doğrudan bağlanabilir

• Girişi reji çıkışına bağlanabilir

• Çıkışı internete doğrudan bağlanabilir

• USB bağlantısına harddisk bağlanarak veya dahili SD kartı üzerine yayın esnasında ayrıca kayıt imkanı vardır.

Son yıllarda gittikçe gelişmekte olan internet TV, iptv, web TV ve internet üzerinden TV Yayıncılık sektörlerinde kullanılan Encoderlerin kullanım alanları;

• Sabit herhangi bir noktadan metroethernet veya internet hattı üzerinden ana stüdyoya yayın aktarımı

• Ka-Sat uydu internet sistemi ile birlikte kullanılarak, mobil bir mekandan ana stüdyoya yayın aktarımı

• İnternet televizyonu uygulamaları için, canlı yayının internetteki CDN (eşzamanlı çok sayıda izleyiciye içerik dağıtım) sistemine beslenmesi

• TV Kanalının yayınının Türksat, DSmart, Digitürk, TTNet’e iletilmesi işlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yayın gideceği yere vardığında ise aşağıdaki seçeneklerden biri ile işleme tabi tutuluyor.

• IP olarak kullanılacak ise doğal olarak hiçbir şey gerektirmiyor.

• ASI’ye dönüştürülmek istenirse kart tipinde veya kutulu bir IP/ASI dönüştürücü gerekiyor.

• SDI’a dönüştürülecekse, SDI RECEIVER (Decoder) kullanılıyor.

• HDMI veya analog’a dönüştürülecekse veya TV’de izlenecekse en ucuz çözüm olarak IP girişli – A/V veya HDMI çıkışlı bir SetTopBox gerekiyor.

• PC’den veya laptop'tan izlenecekse ücretsiz VLC Player programı içeren bir PC- Laptop .. yeterli oluyor.

Internet TV - Web TV

Türkiye'de İnternete bağlantılı hane oranının yüzde ellilere ulaşması, internet bağlantı hızlarının yükselmesi, mobil cihazların internete bağlanabililirliğinin yaygınlaşması.. gibi birçok gelişmeyle birlikte; Türkiye Bilişim - Elektronik ve Medya mecrasında yeni bir sektör oluştu. internet TV / webTV

Teknolojik gelişmelerin yanısıra; bu sektörün hızla gelişmesine katkı sağlayacak unsurlardan biriside; klasik televizyonculuk sistemine göre, bu yeni sektörün; kurulum ve işletim maliyetinin ucuz ve kolay olmasıydı.

Basit bir odada yapılacak stüdyo hizmeti / bir kamera / ses ve video mixer cihazları ve elde edilen ses ve görüntüyü internete yükleyecek bir IP Encoder cihazı.

Fiziksel olarak 4 cihazdan oluşan bu sistemde; geriye kalan unsurlar.. 2 Mbps. upload hızında bir internet bağlantısı ve CDN ( içerik dağıtım network ) hizmeti.
IP Encoder, bit-rate oranını 300 Kbps ile 8 Mbps arasında ayarlayabilmenizi sağlayan ve yayını oldukça basit bir konfigürasyonla içerik dağıtım sunucumuza ( CDN ) ileten bir cihazıdır.

Bu cihazların temel işlevi, bağladığınız video ve ses aygıtlarından aldığı sinyalleri, h.264 olarak encode edip IP üzerinden içerik dağıtım sunucusuna ulaştırmaktır.
İçerik CDN'e ulaştıktan sonra CDN ağının dünya üzerindeki tüm iletim noktaları üzerinden istediğiniz şehirlere ve ülkelere yayınınızı iletebilirsiniz.

CDN Hizmetinin fiatlandırılmasıda; bir mobil telefon hattının ödeme sistemi gibi .. aylık sabit ve makul bir ücretle fiatlandırılabilinir.
Alınan bu hizmetteki data trafiğini; bir yıl boyunca istediğiniz zaman sürelerinde kullanabilir, aylık data akışınızı görebilirsiniz.

IP Encoder cihazının sunduğu teknik olanaklarla; kimi zaman mobil olarak canlı yayın yapabilir, yayınınızın bitrate hızını yaptığınız yayının görsellik durumuna göre
( hareketsiz bir stüdyo yayını /haber sunumu - hareketli bir etkinlik yayını /spor müsabakası.. gibi) artırabilir veya azaltabilirsiniz. Böylelikle.. gereksiz data akış trafiği harcamamış olursunuz.

Ayrıca; bölgemizdeki uydu operatörleri vasıtasıyla sunulan Ka bandı uydudan internet hizmetlerinin (Eutelsat, Yahsat, Ses Astra.. v.b. gibi) yaygınlaşması neticesinde; internetten canlı yayın yapmak için gerekli olan 2 Mbps. upload imkanının basitleşmesi ve ucuzlamasıyla.. etkinlik - toplantı - düğün - genel kurul - spor müsabakası - konferans - seminer gibi aktivitelerin; WebTV - internet TV ile canlı yayınlanması daha cazip ve rantabl hale gelmiştir.