internet televizyonu / Web TV / IP TV sektöründe yeni teknolojiler

Bilişim teknolojisindeki yeni donanım ve yazılım gelişmeleri, mikrochip üretimindeki hızla artan ve son kullanıcı ürünlerine kadar ulaşan teknik ilerlemeler, internet bağlantılarının ev kullanıcılarına kadar yansıyan bant genişlik artışları; 
internet televizyonu / Web TV / IP TV diye adlandırdığımız ve üst başlıkta video over IP denilen sektörde hızlı değişimlere sebep olmaktadır.

Bu gelişmeler bir taraftan son kullanıcıların yaygınlaşmasını ve çok çeşitli olanak ve teknolojik tercihlere yönelmesini sağlar iken, diğer taraftan da;  operatörlerin, işletmecilerin güvenliğini azaltma, uç elemanların, iş düzenlerinin hızlı bir gözden geçirilmesine değişiminine yol açmaktadır.


IP TV internet üzerinden televizyon yayın merkezi blok çizimi

Yeni nesil encoder ve ip tv headend cihazlarında; televizyon kanallarını ip haline getirme işlemi yapılırken, aynı zamanda bu yayın üzerine hareketli veya sabit olarak Logo girme, QR kod entegrasyonu, kayan text yazısı, bütün bu görsel fonksiyonların ekrandaki konumlarını ayarlama, mevcut Logonun silinmesi, Hashcode işareti dediğimiz izleyicinin alıcı cihaz kimlik IDsinin buzlanarak okunmaz hale getirilişi gibi işlemler cihazla entegre olarak çalışabilmektedir.

Klasik televizyon yayıncılık ve dağıtım sektörü olan Broadcasting  teknolojisinde üst düzey ve pahallı donanım ve yazılımlar ile yapılabilen bu işlemler; 

ip tv, web tv, internet televizyonculuğu sektöründe amatör yayıncılık seviyelerine kadar inmiştir.

Çeşitli yayın kaynaklarından alınan HD kalitesindeki görüntü ve ses içerikleri, canlı televizyon kanal akışları, filmler, videolar grup encoder ile ip formatına çevrilmekte, istenilen band genişliğine ayarlanmakta, gerekli logo, text, duyuru, QR kod fonksiyonları eklenip - çıkarılıp düzenlemeler yapıldıktan sonra, işletmecinin kullandığı server sistemine internet üzerinden veya yerel ağ ile ulaştırılmaktadır.


Server merkezlerine ulaşan bu tv yayınları; uç noktalarda PCler, Laptoplar,  ücretli yayıncılık sisteminde abonelere verilen settopboxlar ile alınacak şekilde geniş bant internet bağlantısı ile dağıtılmaktadır.


Yerel network üzerinden televizyon yayını yapılan hotel, stadyum, spor salonları, üniversite kampusları, AVM, iş merkezi gibi benzeri bina sistemlerinde bu tür yayın merkezleri yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Yerel network tesisatlarında yapılacak olan bu tür televizyon yayın dağıtımında server sistemine gerek yoktur.

Cihazlarda yapılan bu işlemler cihazın fiziksel olarak bulunduğu yerden cihaza bağlanarak yapıldığı gibi, bulunduğunuz herhangi bir konumdan bu cihazların ip nosu ile internet üzerinden veya yerel ağ üzerinden cihaza bağlanarakta yapabilmek mümkündür.


IP TV / Web TV / internet TV headend / merkezi yayın sistemi / akışlarının internet üzerinden server merkezlerine gönderilmesi formatı RTMP olarak yapılmakta, 

yerel network üzerinden Multicast olarak dağıtılan yayın akışında da; UDP veya RTP formatları kullanılmaktadır.


internet televizyonu yeni nesil encoder cihazları